Иванна Коберник: обсуждение программ для начальной школы

Коберник 3

Автор: Иванна Коберник, общественный активист, журналист.

Два роки тому ми з Zoya Zvinyatskovskaya і Oksana Makarenko як співзасновниці ГО “Батьківський контроль” були запрошені на круглий стіл з обговорення підручників початкової школи. Відгук Зої можна почитати тут. Коротке резюме того заходу – автори були смертельно ображені, їх ніхто до цього не смів критикувати, тим більше якісь мами. А ще в них був залізний аргумент: “Ми тут ні до чого, наші підручники написані під навчальні програми, ми не могли писати інакше”.

Новий міністр Лілія Гриневич зараз ініціювала перегляд навчальних програм для тої ж початкової школи і тепер обурилися деякі автори програм: “Програми міняти не треба, вони хороші, це лише підручники погані!”

В принципі, я згодна з обома сторонами, питання є і до програм, і до підручників, їхній внесок в демотивацію наших дітей вчитися рівнозначний. Обидві сторони звикли, що програми і підручники – це їхній закритий світ, куди ніхто не має доступу і на якому будується подальший непоганий бізнес: підручники, посібники, робочі зошити, які школи змушують купувати батьків, збірники задач і текстів для читання…

Лілія Гриневич поставила завдання зробити публічне обговорення навчальних програм на відкритій платформі, залучити принципово нових людей, зробити головним критерієм змін аргументованість, зрозумілість, запровадження компетентнісного підходу, відхід від простого заучування і відтворення інформації. Таку платформу з можливістю коментування безкоштовно надав проект EdEra. І з цього тижня кожен може зареєструватися і залишати коментарі.

А перед цим, на сайті МОН були розміщені анонси і он-лайн форми для фахівців, що бажали приєднатися до робочих груп з розвантаження і оновлення програм. Заповнили форми, написали мотиваційні листи і зареєструвалися понад 350 людей. Вони поділені на робочі групи,визначені модератори і там кипить он-лайн робота! А на EdEra вже сотні коментарів! З тих, які проглядала я – чимало дуже суттєвих і важливих зауважень і пропозицій.

В середу в МОН була зустріч модераторів, це була чудова мотивована і мотивуюча нарада! Чимало нових для системи людей зі свіжим поглядом і бажанням працювати.

Звісно, є кілька але

1) розвантаження програм – це не панацея і не чарівна пігулка, це лише перший крок. Бо підручники залишаться поки справді ті самі – не має жодної змоги замінити їх до 1 вересня. АЛЕ;

2) після оновлення програм на проекті EdEra з’явиться банк навчальних матеріалів для початкової школи: тексти для читання, приклади уроків, майстер-класи для вчителів – у відкритому доступі. Матеріали, що допомагатимуть познайомити більшу кількість вчителів з тим, як давати дітям знання і навички, необхідні для життя в 21-му столітті;

3) до 1 вересня будуть внесені зміни в низку нормативних актів і надані нові методичні рекомендації, які змінять критерії оцінювання дітей в початкових класах. І на мою думку, це матиме більш відчутний ефект на перетворення початкової школи на школу, дружню до дитини.

ПС. Міністр Лілія Гриневич запросила мене і Оксана Макаренко стати її радниками з питань комунікацій на громадських засадах. Ми давно погодились, але не писали про це тут, бо знайомство з системою зсередини було саме таким, як описували в ФБ чимало волонтерів за останні два роки… Я напишу про цей досвід пізніше. Зараз мій персональний виклик – провести принципово інше публічне обговорення програм, знайти тих прекрасних педагогів, які запишуть майстер-класи для безплатної платформи (на це шукаємо гроші у донорів), внести зміни в Накази та інші нормативні документи, в яких прописані всі ті норми, які змушують наших дітей боятися робити помилки і які ставлять вимогу “дві клітинки, сім рядків” вище унікальних думок дитини та її здатності мислити. В МОН є люди, які розуміють, що це необхідно робити заради наших дітей і допомагають. Є ті, хто розуміють, але не вірять і не допомагають. Є й ті, хто з різною активністю ставлять палки в колеса. Але з першими ми зробимо все від нас залежне.

Ми не віримо, що можна побудувати персональну оранжерею для наших дітей. Хоч на трохи, але ми маємо рухати зміни в системі. І відкритість – те, чого система боїться найбільше.

Оригинал